2. Edycja VECTOR ART AWARD

Początek roku 2022 przyniósł ze sobą obawy i strach, ale także wyzwolił w nas pokłady dobroci i miłości do drugiego człowieka. Zdaliśmy sobie sprawę, że jako ludzie jesteśmy w stanie się zjednoczyć, nieść potrzebną pomoc i okazać wsparcie naszym Sąsiadom. Kontynuujemy zatem cykliczne wydarzenie artystyczne, którego motywem przewodnim jest słowo.

VECTOR ART AWARD to konkurs promujący najlepsze prace artystyczne, które mają odpowiedzieć na rokrocznie wybierane Słowo Roku Vector+. Ze wszystkich nadesłanych projektów Jury wybrało 10 najlepszych prac,które zaprezentowane zostaną na wystawie w budynku Vector+. W kolejnym kroku społeczność biurowca zagłosuje na swojego faworyta. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 3 500 PLN.

ZWYCIĘZCA
2. Edycji VECTOR ART AWARD

Autor: Wiktoria Kosiek
Tytuł: Orfeusz II
Technika wykonania: linoryt, 40x70 cm

Autor: Wiktoria Kosiek

Tytuł: Orfeusz II

Opis pracy:
Grafika jest częścią cyklu zainspirowanego mitem o Orfeuszu i Eurydyce. Chciałam uchwycić konieczność poruszania się w niepewności, niemożności spojrzenia w tył, strachu i miłości. Jedności, która niesie ukojenie. Utracona jedność całkowicie zmieniła rzeczywistość. Chęć jej odzyskania potrafi doprowadzić herosa niemal do niemożliwego. Praca wykonana w technice linorytu, poprzez robienie dłutem niewielkich nacięć w matrycy, które namnożone zaprezentują cały obraz. Następnie odbita pod prasą drukarską.

PRACE WYRÓŻNIONE

Autor: Agnieszka Hrycuniak
Tytuł: Odbicie
Technika wykonania: malarstwo olejne na płótnie; 120x100 cm

Autor: Agnieszka Hrycuniak

Tytuł: Odbicie

Opis pracy:
Człowiek jest istotą, która nieustannie potrzebuje bliskości. Z tego względu jednoczy się z ludźmi, aby wspólnie cieszyć się życiem, ale także pokonywać codzienne problemy. Mimo, iż obecny świat zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, a także oferuje nam bezproblemowe komunikowanie się z drugim człowiekiem, to nie jesteśmy w stanie zapobiec tragediom. Rok 2022 był dla nas ogromnym powodem do zmartwień, niestabilna sytuacja, która zaistniała w świecie wzbudziła w nas niepohamowaną chęć jednoczenia się z ludźmi i niesienia pomocy bliskim. Społeczeństwo wkładało wiele wysiłku, aby zatroszczyć się o potrzebujących i szczególnie cierpiących, jednak dramatyczne wydarzenia sprawiły iż nie każdy mógł poradzić sobie z tym co go spotkało. Wyrządzone krzywdy, straty materialne, a również śmierć bliskich, była dla ofiar ciosem tak bolesnym, iż niesiona pomoc i wsparcie ze strony świata nie wystarczała. Poczucie samotności i pustki w sercu, było silniejsze dla niektórych z nich. Jest to zjawisko przytłaczające, jednak warto w tym miejscu zwrócić właśnie szczególną uwagę na ludzi, którzy nie zawsze oczekują pomocy materialnej, ale także duchowej. Wystarczy krótka rozmowa, parę słów otuchy, wzajemne towarzystwo i zainteresowanie, które sprawi, że człowiek choć przez chwilę poczuje się zauważony, obdarzony miłością, a także poczuciem sensu życia.

Autor: Anna Godlewska
Tytuł: Układanka zwana życiem
Technika wykonania: płaskorzeźba, repusowane i patynowane aluminium na czarnym welurowym tle, 84,5x64,5x6 cm

Autor: Anna Godlewska

Tytuł: Układanka zwana życiem

Opis pracy:
Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą. Każdy stanowi ułomek kontynentu, część lądu. Jeżeli morze zmyje choćby grudkę ziemi Europa będzie pomniejszona, tak samo jak gdyby pochłonęło przylądek, włość Twoich przyjaciół czy Twoją własną. Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie. („Medytacja XVII”, tłum. S. Barańczak). Jesteśmy na nieskończenie wiele sposobów połączeni ze światem. Człowiek ze swej natury dąży do tego by skupiać wokół siebie osoby, z którymi stanowi jedność; podzielające ten sam system wartości, kreujące podobną rzeczywistość i oczywiście odwzajemniające nasze uczucia. Praca ( płaskorzeźba w metalu) przedstawia dwa idealnie do siebie pasujące puzzle, które swym kształtem przypominają abstrakcyjną figurę człowieka. Trójwymiarowe puzzle pokryte są ornamentem roślinnym będącym symbolem jedności wszystkich żyjących istot. Aby istniało życie na Ziemi, każdy element tej egzystencjalnej układanki musi być harmonijnie dopasowany.

PRACE FINAŁOWE

Poprzednie edycje